podologia

Zdrowe i estetycznie wyglądające stopy? To zadanie dla podologa!

podologia

Przywiązujemy dużą wagę do naszego wyglądu. Podejmujemy szereg zabiegów mających na celu poprawę kondycji włosów, odwiedzamy siłownie, aby wymodelować sylwetkę, dbamy o wygląd paznokci naszych dłoni… a co ze stopami? Zapominamy o dźwigających ciężar całego ciała stopach, bagatelizujemy wrastające w wał okołopaznokciowy paznokcie, nie wspominając o odciskach, a przecież są to dolegliwości, które leczy podologia.

Nieleczone schorzenia stóp mogą doprowadzić do powstania stanów zapalnych, zakażeń lub infekcji grzybicznych. Warto odwiedzić gabinet podologiczny choć raz w życiu, aby sprawdzić czy nasze stopy rzeczywiście nadążają za tempem, jakie im stale narzucamy.

Kilka słów na temat podologii

Podologia jest stosunkowo młodą dziedziną medycyny, która poniekąd łączy się z dermatologią. Udając się do gabinetu podologicznego, kierujemy swe kroki do miejsca, w którym specjaliści zajmą się niepokojącymi zmianami w obszarze wyglądu i funkcjonowania naszych stóp.

Podolog to osoba, która leczy dolegliwości w obrębie stóp, usuwa zmiany chorobowe i zapobiega nawrotom schorzeń. To właśnie tam możemy dowiedzieć się, jak prawidłowo obcinać paznokcie albo jak walczyć z zakażeniem grzybicznym. Sucha, pękająca skóra stóp czy odciski kwalifikują się do leczenia. Jednym z miejsc, w którym uzyskamy stosowną pomoc jest salon urody Anlaya Day Spa w Józefowie.

Jakie są najpowszechniejsze schorzenia stóp?

Stopy odgrywają nieocenioną rolę w naszym aparacie ruchu. Dzięki nim utrzymujemy właściwą postawę ciała i poruszamy się w pożądanym kierunku. Zaniedbanie pielęgnacji stóp, ich narażenie na przeciążenia i urazy mechaniczne, a także nieodpowiednia dieta mogą spowodować powstanie następujących schorzeń:

  • wrastanie paznokci w wały okołopaznokciowe u stóp,
  • zakażenie grzybiczne,
  • pękanie i wysuszenie skóry na piętach,
  • wzmożona potliwość stóp,
  • zakażenie wirusem brodawczaka (kurzajki),
  • pojawienie się zrogowaceń, odcisków i modzeli,
  • oddzielenie płytki paznokcia od łożyska,
  • pojawienie się ubytków kropkowatych,
  • deformacje paznokci,
  • łamliwość, kruchość i zaburzenia procesu wytwarzania paznokcia.

Nawet z pozoru błahe dolegliwości stóp, jeśli nie będą leczone, mogą przyczynić się do rozwoju niekorzystnych zmian. Im szybsza będzie interwencja podologa, tym większe są szanse na uniknięcie powikłań.

Kiedy warto zgłosić się do podologa?

Do podologa warto zgłosić się nawet z odciskiem na stopie. Usunięciu tej zmiany musi towarzyszyć również wyeliminowanie przyczyny jej powstania, czyli najczęściej niedopasowanego, uciskającego stopę obuwia. Sam zabieg podologiczny przypomina nieco leczniczy pedicure, z tą różnicą, że zabiegowi temu towarzyszy jednoczesne usunięcie zmian patologicznych. Gabinety podologiczne z otwartymi ramionami witają osoby zmagające się ze zrogowaceniami naskórka i obecnymi na stopach modzelami, które nierzadko są mylone ze zwykłymi odciskami.

Wrastające paznokcie, grzybica stóp czy pękająca skóra na piętach to dolegliwości, które są usuwane dzięki interwencji podologa. Współcześnie stosuje się szereg zabiegów, które pozwalają zrekonstruować paznokieć, a uniknięcie jego wrastania w skórę nie wiąże się już z koniecznością jego usunięcia. Nowoczesne metody wykorzystujące klamry ortonyksyjne lub tzw. “Kostkę Arkady” pozwalają zniwelować problem skutecznie i bezboleśnie. Leczenie stopy cukrzycowej czy pielęgnacja, nawilżenie i odżywienie suchej skóry na stopach jest możliwe w gabinecie podologicznym.