włosy

Wypadanie włosów – przyczyny i leczenie

 

 

włosy

Wypadanie włosów to problem, który dotyka nie tylko mężczyzn. Dlatego warto wiedzieć jak mu przeciwdziałać i jakie kroki podjąć jeśli zauważymy nadmierne wypadanie włosów. Nie warto rezygnować z pięknych, gęstych włosów tylko dlatego, bo może to być naturalnym objawem starzenia się.

Trudno wyznaczyć precyzyjną granicą, która oddziela naturalne wypadanie włosów, z którym mamy do czynienia każdego dnia, z ilością wypadających kosmyków, która powinna zacząć nas alarmować. Warto obserwować swoje włosy, aby zauważyć zmiany w tym jak bardzo widoczna jest skóra głowy i reagować jeżeli zauważy się nawet niewielkie przerzedzenie.

Przyczyny wypadania włosów

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na przerzedzenie fryzury, są to między innymi: ciąża, menopauza, wahania hormonalne, przyjmowanie niektórych leków, szczególnie cytostatycznych, immunosupresyjnych lub przeciwtarczycowych. Wypadanie włosów jest częstym skutkiem ubocznym chemioterapii, może być objawem zatrucia arsenem lub rtęcią. Jeżeli na głowie zaczynają tworzyć się okrągłe, łyse plamy może to oznaczać, że skalp zaatakowały grzyby, które gnieżdżą się w mieszkach włosowych i powodują stan zapalny.

Przyczyny wypadania włosów nie muszą być tak poważne jak te wymienione powyżej. Fryzura może się przerzedzić w wyniku częstego noszenia mocno związanych, naciągniętych włosów (kok, koński ogon). Prowadzi to do nadwyrężenia cebulek włosów. Osłabia je także tapirowanie i używanie metalowych ozdób powodujących uszkodzenia mechaniczne, gorąca stylizacja (suszarki, lokówki, prostownice), częste farbowanie, rozjaśnianie i trwała ondulacja.

Na stan włosów na długości, ale także cebulek ma wpływ styl życia. Zła dieta może prowadzić do ich osłabienia, jednak najbardziej szkodzi im palenie papierosów. W historii znane są przypadki, gdy w wyniku silnego stresu osoby całkowicie wyłysiały, dlatego nie należy lekceważyć tego czynnika. Stres zakłóca funkcjonowanie nadnerczy, co może prowadzić do podniesienia się poziomu androgenów.

Sposoby na wypadanie włosów

Pierwszym krokiem w walce z wypadającymi włosami powinno być zdiagnozowanie przyczyny problemu. Warto przyjrzeć się swojej codziennej pielęgnacji i nawykom związanym z uczesaniem i wyeliminować te, które mogą powodować taki stan rzeczy.

Jeżeli mimo tego sytuacja nie ulega poprawie najrozsądniejszym wyjściem jest umówienie się na konsultacje do trychologa. Specjalisty, który zajmuje się problemami skóry głowy. Po szczegółowym wywiadzie trycholog przeprowadzi badanie za pomocą trychoskopu, polegające na ocenie stanu skóry głowy i cebulek w 200-krotnym powiększeniu. Trycholog może zlecić dodatkowe badania, aby wykluczyć choroby, których objawem może być wypadanie włosów. Może także polecić zabiegi na skalp takie jak RevitaLash dostępny w klinice Medycyny Estetycznej Anlaya Day Spa.

Dbając o swoje włosy warto wziąć pod uwagę także zdrowie cebulek. Ponieważ to od nich zależy, ile czasu minie od początku wzrostu włosa do jego wypadnięcia. Czesząc je właściwie i stosując wcierki wzmacniające jesteśmy w stanie ograniczyć ilość wypadających kosmyków.

Wypadanie włosów, to w dobie powszechnego stresu, problem dotykający wiele osób. Warto reagować jeżeli zauważymy przerzedzanie czupryny, a nie czekać, aż spod spodu zacznie być widoczny skalp, ponieważ pobudzenie uśpionych cebulek jest trudne. Gdy problem jest bardzo nasilony lub pojawia się nagle warto przeprowadzić kilka podstawowych badań krwi, aby upewnić się że nie jest to objaw większych problemów ze zdrowiem.