masaz

Wyjątkowy wpływ masażu na ciało – poznaj sekrety terapii!

masaz

W dzisiejszych czasach szczególnie narażeni jesteśmy na zbyt duży stres, pośpiech i różnego rodzaju kontuzje, nawet przy wykonywaniu codziennych czynności. Natłok obowiązków i chroniczny brak czasu często sprawia, że zapominamy o tym, aby się skutecznie regenerować. Gdy jest to koniecznością, często także nie wiemy w jaki sposób sprawić, by dać ukojenie zmęczonemu ciału i umysłowi. Niezawodną metodą w takich przypadkach jest masaż. Poznaj zbawienny wpływ tego zabiegu i zobacz, dlaczego warto go wykonywać.

Historia masażu

Pierwsze wzmianki o masażu pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. Był to wtedy zabieg nie tylko z zakresu medycyny, ale także część uzupełniająca obrządek religijny. Jako naturalna metoda lecznicza popularny był w Chinach i Indiach, a na zbawienny wpływ masażu zwracali uwagę już pierwsi filozofowie, jako metoda walki z chorobami. Również w Starożytnej Grecji przed zawodami sportowymi masaż był metodą przygotowującą zawodników do walki. Od XVI wieku temat masażu wciąż się rozwijał, był badany przez lekarzy pod kątem jego oddziaływania na pacjentów po operacjach lub w innych przypadkach chorobowych.

Największy wpływ w rozwój masażu leczniczego miał lekarz Per Henrik Link. Zasady masażu, określenie wskazań i przeciwwskazań opracował również Johan Mezger. Uważany jest on za autora “masażu naukowego” i inicjatora szkoły masażu klasycznego. Wraz z rozwojem medycyny, fizjologii i rehabilitacji, wiedza o masażach była wciąż rozwijana, dzięki czemu można było wyodrębnić oddzielne rodzaje masażu, zalecanego na konkretne potrzeby.

Rodzaje masażu

Obecnie wyróżnić można nawet kilkadziesiąt rodzajów masaży. Wśród nich istnieje kilka najpopularniejszych pozycji, szczególnie chętnie wybieranych przez pacjentów. Do najbardziej znanych technik zaliczyć możemy:

  • masaż bańką chińską – wykorzystuje metodę próżniowego zasysania skóry i znajdujących się pod nią tkanek, skutecznie poprawia ukrwienie. Właśnie dlatego często polecany jest jako forma redukująca cellulit. Jest to dobry sposób na wymodelowanie sylwetki i rozluźnienie.
  • masaż twarzy – ma działanie odmładzające, przeciwzmarszczkowe i ujędrniające. Dzięki stymulacji układu krążenia widoczna jest również poprawa kolorytu skóry i jej szybsza regeneracja. Ma również silne działanie relaksujące i odprężające.
  • masaż relaksacyjny – technika mająca na celu głównie redukcję napięcia z mięśni, odprężenie, wyciszenie i odstresowanie. Do przeprowadzenia wykorzystuje się zazwyczaj aromatyczne olejki. Daje poczucie głębokiego relaksu.
  • masaż gorącymi kamieniami – zabieg uzupełniający kompleksowe działanie fizjoterapeutyczne. Wpływa zbawiennie zarówno na kondycję skóry jak i mięśnie, wspiera układ limfatyczny i nerwowy.
  • masaż klasyczny – zabieg relaksujący i leczniczy, stanowi podstawę dla każdego rodzaju masażu. W zależności od zastosowanej techniki może mieć różne działanie – od wyciszającego po lecznicze.

Najważniejsze skutki masażu

Masaż bardzo pozytywnie wpływa zarówno na stan fizyczny, jak i psychiczny. Ma wpływ na działanie immunologiczne organizmu, działa antystresowo a nawet odmładzająco. Masowanie zwiększa przepływ krwi, przez co substancje odżywcze docierają szybciej do komórek. Wydalanie produktów przemiany materii, poprawa pracy nerek i serca to także duże plusy masażu. Zbawienny wpływ zaobserwować można niemal w każdym układzie organizmu. Dlatego też masaż uważany jest zarówno za doskonałą metodę leczenia, jak i profilaktyki. Wypróbuj różnego rodzaju masażu w Anlaya Day Spa w Józefowie pod Warszawą.