zabiegi odmladzajace

Widzisz pierwsze objawy starzenia się skóry? Poznaj najlepsze metody odmładzające!

zabiegi odmladzajace

Już od około 25. roku życia nasza skóra może ulegać pierwszym procesom świadczącym o starzeniu się skóry – lecz to nie wiek głównie decyduje o jej stanie. Istnieje wiele czynników predysponujących nas do szybszego, bądź wolniejszego postępowania procesów zmniejszenia biologicznej aktywności komórek organizmu. Mamy jednak szerokie możliwości w kwestii niwelowania niedoskonałości i zapobiegania pewnym zmianom zachodzącym w naszym wyglądzie. Na czym polega starzenie się skóry i w jakim stopniu możemy je ograniczyć?

Starzenie się skóry – na czym to polega?

Starzenie się skóry to naturalny proces, podczas którego zmniejsza się biologiczna aktywność komórek w organizmie, spowalniają się procesy regeneracyjne oraz zdolności adaptacyjne naszego ustroju. Jak wygląda to w praktyce? W kontekście wyglądu, nasza skóra może tracić jędrność i sprężystość, a konsekwencjami wolniejszej regeneracji mogą być utrzymujące się przebarwienia, pęknięte naczynka lub cienie pod oczami. Kondycja naszej skóry może się pogarszać także w wyniku zmiany pogody, czy używanych preparatów. Do pierwszych oznak starzenia zaliczyć możemy m.in.:

  • suchość skóry – odwodnienie i utrata elastyczności może wpływać na pojawienie się zmarszczek mimicznych,
  • drobne zmarszczki wokół kącików oczu i ust,
  • cieńszy i szorstki naskórek – keranocyty pomnażają się w wolniejszym tempie,
  • zaburzenia krążenia we włośniczkach – konsekwencją może być duża kruchość naczyń włosowatych.

Starzenie ma miejsce w każdej powłoce skóry – naskórku, skórze właściwej i tkance podskórnej. W każdej z tych części konsekwencją procesów są nieco inne objawy.

Główne przyczyny starzenia się skóry

Przyczyny starzenia się skóry jest wiele. Najprościej można podzielić je na dwie kategorie:

  • Wewnętrzne, do których zaliczamy głównie cechy genetyczne. Rasa i typ skóry determinują szybkość z jaką oznaki starzenia stają się widocznie na twarzy. Ważną przyczyną jest również słabszy dopływ krwi. Dostarczenie substancji odżywczych i tlenu staje się wolniejsze, czego konsekwencją może być zmęczenie i szarość skóry.
  • Zewnętrzne, wśród których najczęściej wymienia się słońce, zanieczyszczenia i palenie tytoniu. Wpływ tych czynników może prowadzić do nierównomiernej pigmentacji, uwalniania wolnych rodników, odpowiedzialnych właśnie za starzenia się skóry. Ponadto dużą rolę gra odżywianie, dzięki któremu do organizmu dostarczane są antyoksydanty neutralizujące wolne rodniki. Ważnym czynnikiem jest również odpowiednia pielęgnacja, która gwarantuje dobrą kondycję skóry, jej odpowiednie nawilżenie, sprężystość i jędrność.

Jak walczyć z objawami starzenia się skóry?

Walka z konsekwencjami starzenia się skóry obejmuje przede wszystkim ograniczanie przyczyn ich powstawania. Dlatego też działania muszą skupiać się zarówno na zmianie codziennych nawyków, jak i właściwej pielęgnacji. Obowiązkiem jest codzienne stosowanie kremu z filtrem wysokiej jakości nawet w zimie, produktów oczyszczających dostosowanych do potrzeb skóry oraz odżywczego kremu do twarzy, szyi i dekoltu. Oprócz tego ważne jest zrezygnowanie z palenia tytoniu, jedzenia przetworzonej żywności i odpowiedniego nawadniania organizmu.

Dodatkową pomocą mogą być zabiegi kosmetyczne lub te z zakresu medycyny estetycznej. Do tych cieszących się największą popularnością możemy zaliczyć złuszczanie kwasami, mezoterapię czy inne zabiegi, np. te z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Szeroki wybór zabiegów odmładzających, znajdziesz w Anlaya Day Spa w Józefowie pod Warszawą.