Trychologia – ratunek dla twoich włosów

trychologia-wlosy

Bez względu na to, jakiej płci jesteśmy, dbamy o swoje włosy. Są nie tylko wyznacznikiem naszego wizerunku, ale też dobrego samopoczucia. To może przyznać każdy – w ciekawej i wygodnej fryzurze, czujemy się pewni i atrakcyjni. Nie zawsze jednak szereg zabiegów pielęgnacyjnych, pomaga zachować nam ich zdrowy wygląd.
Należysz do grupy osób, która stosuje kolejne odżywki, maseczki, jednak bez większego efektu? W takim razie koniecznie musisz poznać sekrety trychologii.

Trychologia? Co to takiego?

Trychologia jest dziedziną na pograniczu kosmetologii, dermatologii, medycyny i fryzjerstwa. Zajmuje się wyłącznie włosami i bada ich strukturę. Trycholog nie jest lekarzem medycyny, ale specjalistą w tej dziedzinie. Pomaga w określeniu problematyki włosów oraz radzi, jak skutecznie z owymi problemami się pożegnać. Odpowiednio do klienta i jego dolegliwości dobiera metody leczenia i opracowuje specjalistyczną terapię. Ma ona na celu zniwelować lub zminimalizować kłopoty z funkcjonowaniem włosów.

W czym leży problem, czyli szereg dolegliwości, z jakimi możesz zgłosić się do trychologa:

  • nadmiernie wysuszona skóra głowy
  • szybko przetłuszczające się włosy
  • łupież
  • ciemieniucha
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • swędząca skóra głowy
  • stale rozdwajające się końcówki włosów
  • łysienie (jego początki, stopień zaawansowany, łysienie plackowate)

Łysienie, czyli nadmierne wypadanie włosów.

Wbrew pozorom, nie jest wcale łatwo określić, kiedy mamy do czynienia z łysieniem oraz jaki jest jego rodzaj. Wiele osób, zwłaszcza kobiet, które rozczesują umyte, mokre włosy, są wręcz przerażone ich ilością na szczotce. Nie mamy o co się martwić. Każdemu z nas dziennie wypada około 100 włosów, a na ich miejsce wyrastają nowe. Problem zaczyna pojawiać się, kiedy po krótkim czasie zauważamy, iż naszych włosów na głowie jest coraz mniej, a nawet zaczynają pojawiać się tzw. prześwity skóry.

Przyczyny łysienia:

uwarunkowania genetyczne
niektóre leki
stres
przesilenie wiosenne, zimowe
leczenie hormonalne
nieprawidłowa dieta
choroby skóry głowy

Konsultacja trychologiczna składa się z trzech podstawowych części:

1. Wywiad, podczas którego specjalista jest w stanie dowiedzieć się o naszych problemach. Określić stopień ich zaawansowania, przyczyny oraz zaproponować metodę terapii, leczenia.
2. Trychoskopia, czyli badanie komputerowe przy pomocy specjalnej kamery, która wnika w skórę głowy, a tym samym w strukturę włosa, bada jego mieszki i łodygę. Dodatkowo pomaga określić stan zdrowia naszych włosów. Metoda ta jest istotna w diagnozowaniu chorób włosów oraz ocenie postępów leczenia. Zabieg jest bezbolesny i bezinwazyjny.

Trychoskopia dla dzieci?

Badanie nie jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla dorosłych kobiet i mężczyzn, mających problem z kondycją skóry głowy. Zabieg trychoskopijny może być wykorzystany nawet u małych dzieci, mających problem ze wzrostem włosów. Metoda ta pozwala wykryć chociażby Zespół Nethertona (genetyczne uwarunkowanie łamliwości włosów).

3. Trichogram – mikroskopowe badanie korzenia włosa. Metoda diagnostyczna, która polega na pobraniu około 100 włosów z różnych miejsc naszej głowy. Pomaga ona określić stopień zaawansowania problemu, typ wypadania włosów, ale także wykluczyć niektóre przyczyny łysienia. Oprócz celów diagnostycznych jest także niezbędna, kiedy chcemy ocenić skutki leczenia trychologicznego.

4. Badanie histopatologiczne – polega na pobraniu w znieczuleniu miejscowym wycinka skóry głowy o wielkości ok. 2×2 mm i badaniu pod mikroskopem przekroju skóry po zastosowaniu odpowiednich barwień. Istotne jest, iż badanie to, wykonywane jest rzadko i tylko w wyjątkowych przypadkach.

Badanie trychologiczne obejmuje również terapię ANTI-AGING – powstrzymującą i zapobiegającą procesy starzenia.

Nie zapomnij!

Dopiero wykonanie wszystkich elementów badania jest w stanie ukazać faktyczny stan naszych włosów czy skóry głowy. Nie należy zatem bagatelizować żadnego z nich, twierdząc, że jest zbędny.
Zwracając się z pomocą do trychologa, nie powinniśmy rezygnować także, z codziennej pielęgnacji naszych włosów (odżywki, olejowanie, maski), zdając się tylko na jego wiedzę i umiejętności. Odpowiednie dbanie o ich kondycję nie zastąpi, ale znacząco wspomoże leczenie trychologiczne.