zimowa pielegnacja

Pielęgnacja twarzy zimą – jak zapewnić skórze odpowiednią opiekę?

zimowa pielegnacja

Skóra twarzy to wyjątkowo wrażliwy obszar, którego pielęgnacja wymaga staranności i dobrania odpowiednich metod. Zindywidualizowane potrzeby oraz problemy cery sprawiają, że nie ma jednej recepty na idealnie wyglądającą twarz. Metodą prób, błędów i odpowiedniego sklasyfikowania swoich predyspozycji możemy sprawić, że pielęgnacja przyniesie oczekiwany skutek. Szczególnie zimą nasza skóra wymaga wyjątkowej opieki i doboru odpowiednich kosmetyków. W jaki sposób zadbać o cerę w mroźne dni?

Rodzaje skóry twarzy

Jak wiadomo istnieje kilka typów cery. Różnią się one wyglądem, specyfiką i sposobem efektywnej pielęgnacji. Specyfika postępowania wobec każdej z nich dyktuje różne rozwiązania, stosowanie innych produktów pielęgnacyjnych i zabiegów. Spośród znanych typów cery wyróżnić możemy takie rodzaje jak:

  • cera mieszana – rodzaj skóry trudny do pielęgnacji, bo posiadający cechy dwóch kontrastowych typów – cery tłustej i suchej. W obszarze brody, nosa i czoła, skóra może się przetłuszczać, w pozostałych – przesuszać. Skórze często towarzyszą problemy z powstawaniem niedoskonałości, uczuciem ściągnięcia i szorstkości. Zwężanie porów i regularne złuszczanie martwego naskórka stanowi podstawę utrzymania odpowiedniej higieny i kondycji tego typu skóry.
  • cera tłusta i trądzikowa – charakterystyczną jej cechą jest zwiększona praca gruczołów łojowych produkujących nadmiar tzw. sebum. Cera często się przetłuszcza, może się świecić (zwłaszcza w strefie T) oraz ma skłonność do powstawania wyprysków. Zazwyczaj cerę tłustą posiadają osoby zmagające się z trądzikiem, zaskórnikami i rozszerzonymi porami. Nadmiar sebum może również występować w obrębie skóry głowy, co sprawia, że także włosy mogą szybciej się przetłuszczać. Zwiększa się w tym przypadku także skłonność do powstawania łupieżu.
  • cera sucha – skóra wymagająca wyjątkowej opieki, ze względu na wyjątkową wrażliwość i reaktywność. Wysuszona skóra ma skłonności do podrażnień, podatna na zanieczyszczenia pochodzące z wody i powietrza. Skóra tego typu charakteryzuje się matowością, skłonnością do łuszczenia i pieczenia. Podstawowym działaniem pielęgnacyjnym jest właściwe i systematyczne nawilżanie skóry. Do przesuszenia się cery może doprowadzić także niewłaściwa pielęgnacja, starzenie się skóry czy zaniedbania.
  • cera naczynkowa – szczególnie reaktywny rodzaj cery, ze skłonnością do rozszerzających się naczynek. Osoby z cerą tego typu mają tendencję do częstego rumienia się policzków, najczęściej na skutek zmiany temperatury, emocji czy pikantnych potraw. Jeżeli ścianki naczynek są słabe i mało elastyczne, rumieńce mogą dłużej się utrzymywać. Może to doprowadzić także do widocznych czerwonych nitek w okolicach policzków. Cera naczynkowa jest delikatna, często również wrażliwa i nietolerująca mocnych kosmetyków i gruboziarnistych peelingów.

Jak pielęgnować skórę twarzy zimą?

Zimą szczególnie należy zwracać uwagę na wzmocnienie bariery ochronnej skóry, utrzymanie nawilżenia i właściwego odżywienia skóry. Właśnie dlatego warto zainwestować w bogate w składniki aktywne kremy na dzień i na noc. Dobrym pomysłem jest zakup produktu stosowanego przed wyjściem na zimne powietrze. W przypadku wrażliwej skóry ochroni ją to przed podrażnieniem i wysuszeniem.

Regularne oczyszczanie powinno składać się na systematyczne wykonywanie peelingów – gęstych, gruboziarnistych dla cery tłustej, drobnoziarnistych dla skóry mieszanej, i enzymatycznych w przypadku skóry wrażliwej, suchej i naczynkowej. Przynajmniej raz w tygodniu wykonać należy maseczkę odpowiadającym potrzebom cery – nawilżającą, oczyszczającą bądź odżywczą, regeneracyjną.

Zima to świetny czas na podjęcie zabiegów kosmetycznych, po których warto ograniczyć kontakt skóry z promieniami słonecznymi. Doskonałym przykładem może być złuszczanie kwasami, a w bardziej zaawansowanych przypadkach wszelkie zabiegi laserowe dostępne w Anlaya Day Spa.