dermatolog

Pielęgnacja twarzy – krok po kroku

Twarz to jeden z elementów, wyrażający emocje, stan zdrowia. Wpływa na to, jak się czujemy, określa osobowość, a co najważniejsze jest naszą wizytówką. Ważne jest dlatego, by cera miała piękny i zadbany wygląd. Bez względu na wiek, płeć czy porę roku, możesz mieć wpływ na to, jak się ona prezentuje. Jest szereg zabiegów kosmetycznych, nie tylko wykonywanych w profesjonalnym salonie, ale także w zaciszu domowym, które samemu można wykonać.

Lekcja urody, czyli niezbędnik codziennej pielęgnacji twarzy.

1. Oczyszczanie – wieczorny demakijaż. Konieczny i bezwzglednie wymagany, aby po całym dniu zmyć nie tylko sam makijaż, ale także zanieszczynia, kurz z cery. Możesz tutaj użyć kosmetyków według własnych upodobań, np. żelu myjącego, mleczka do demakijażu, płynu micelarnego, toniku oczyszczającego.
2. Złuszczanie – peeling. Ma on za zadanie usunąć zrogowaciały naskórek, a dokładnie martwe komórki naskórka, czyniąc skórę gładką, zregenerowaną i oczyszczoną. Jest także w stanie usunąć niewielkie przebarwienia cery.
3. Nawilżanie (nawadnianie) kremami na dzień i/lub na noc. Zapobiega to nadmiernemu wysuszaniu skóry, pozwala na jej regenerację i przywrócenie naturalnego kolorytu oraz blasku.
4. Odżywianie, które twojej cerze zapewnią wszelkiego rodzaju maseczki – regenerujące, antystresowe, rozluźniające.
5. Dieta. Ma ona najistotniejszy wpływ na wygląd naszej cery. Składniki odżywcze, jakie dostarczamy organizmowi, wpływają na jej kondycję od wewnątrz.
Powyższe 5 zasad pielęgnowania naszej cery jest niezbędne, by cieszyć się jej zdrowym wyglądem. Ich stosowanie nie wyklucza jednak, korzystania z profesjonalnych zabiegów w salonach kosmetycznych.

Zanim zaczniesz …
Istotne jest, by na samym początku, określić typ cery, jaki nasza twarz prezentuje. Jest to niezmiernie ważne przy wyborze odpowiednich kosmetyków do jej pielęgnacji. Mają one bowiem nam pomóc, nie zaszkodzić.

Wyróżniamy cerę:

  • Tłustą – jest gruba, błyszcząca, o odcieniu szarożółtym. Widoczne są na niej rozszerzone pory tzw. zaskórniki. Słabo ukrwiona, przyczynia się do nadmiernej produkcji sebum (łój skórny). Dobrze reaguje na zimno, słońce, wiatr, natomiast źle na stres, zaburzenia hormonalne czy napięcia nerwowe. Ma skłonności trądzikowe, ale później zaczyna się starzeć. Cera tłusta zaczyna występować dopiero w wieku około 12 lat, co jest wynikiem hormonalnym oddziaływaniem gruczołów płciowych i łojowych.
  • Suchą (odwodnioną) – na co wskazuje, nadmierne jej wysuszenie, matowość, szorstkość, chropowatość. Może, ale nie musi, mieć janożółty lub jasnoróżowy wygląd. Jest pozbawiona miękkości i elastyczności, za to ma skłonności złuszczania się. Skóra sucha może być efektem starzenia się, stosowania nieodpowednich kosmetyków, zaniedbania codziennej pielęgnacji twarzy. Wolniej się regeneruje, co jest wynikiem szybszego powstawania zmarszczek.
  • Mieszaną – jak sama nazwa wskazuje, nie jest ani całościowo sucha, ani też tłusta. Jedne jej partie cechuje natłuszczenie i świecący wygląd. To tzw. strefa T, obejmująca czoło, nos i brodę. Inne są nadmiernie wysuszone, zazwyczaj partie boczne. Nie jest to jednak regułą, może być odwrotnie. Skóra źle reaguje na wodę, mydło, co objawia się jej zaczerwieniem, podrażnieniem, uczuciem pieczenia.
  • Wrażliwą – mogącą mieć uwarunkowania genetyczne. Występuje u osób, których reakcje skórne są zależne od wielu czynników. To np. cykl menstruacyjny, stan emocjonalny. Źle reaguje na wodę, powodując pieczenie, podrażnienia. Po zastosowaniu nieodpowiednich kosmetyków, następuje alergia. Negatywny wpływ mają też słońce, suchość, zanieczyszczenia powietrza, kurz i pył, a nawet brak ruchu.
  • Trądzikową – błyszczącą, co jest wynikiem skłonności łojotokowych, czyli nadmiernej produkcji sebum. Widoczne jest to na czole, nosie oraz brodzie – strefa T, w postaci pozatykanych porów, zaskórników. Cera trądzikowa ma podobne cechy, jak cera tłusta, dlatego też trudne bywa ich rozgraniczenie.
  • Naczynkowa – cechująca się tzw. pajączkami. Są wynikiem prześwitywania pękających naczyń krwionośnych spod cienkiej skóry. Rozszerzone naczynka powodują łatwe przenikanie negatywnie wpływających na cerę składników. Mogą one powodować pojawienie się rumienia na twarzy, zaczerwienienia, będących efektem stanu zapalnego.

Ważne jest by określić typ cery, zanim udamy się do apteki lub drogerii, w celu zakupu niezbędników do pielęgnacji twarzy. Każdy jej rodzaj jest inny i wymaga odmiennego traktowania, innych kosmetyków i zabiegów.
Pomimo odrębnych cech, jakie różne typy cery prezentują, nie jest łatwe jej zdefiniowanie. Warto wtedy udać się do dermatologa, profesjonalisty, który pomoże nam w tej trudności.