wavy hair

Jak okiełznać problem wypadających włosów?

wavy hair

Wypadające włosy to dość częsty problem, dotykający wiele kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Stanowi nie tylko problem w kontekście urody, ale także ważny objaw przy niektórych schorzeniach, czy niewłaściwym stylu życia. Problemu nie wolno zatem lekceważyć, a jak najszybciej podjąć działania mające na celu zredukowanie problemu. Odpowiednie nawyki, używanie właściwych kosmetyków i pielęgnacja skóry głowy to czynniki, dzięki którym problem wypadających włosów może zostać okiełznany. Poznaj sposoby i przyczynę problemu.

Dlaczego włosy wypadają?

Wypadanie włosów to częsta przypadłość, powodująca w konsekwencji dyskomfort i kompleksy. Duży ubytek włosów na głowie może być spowodowany wieloma czynnikami. Wpływ na proces mogą mieć nie tylko nieodpowiednie nawyki, czy przyjmowanie niektórych leków, ale także mniej lub bardziej poważne choroby. Jeżeli chodzi o czynniki zewnętrzne, do przyczyn wypadania włosów możemy zaliczyć: palenie papierosów, promieniowanie UV, kontakt ze słoną i chlorowaną wodą, zimnym powietrzem, niską temperaturą i śniegiem.

Duży wpływ na gęstość włosów ma również dieta – główną kwestią jest tutaj nieodpowiednio zbilansowana dieta, która nie dostarcza organizmowi podstawowych składników odżywczych. Niedobór cynku może powodować zaburzenia wzrostu. Na kondycję włosów może mieć również wpływ niewystarczającej ilości w diecie kwasów tłuszczowych Omega 3, witaminy D3, tauryny, białka, żelaza i biotyny.

W kontekście zaburzeń funkcjonowania organizmu i chorób do tych, które dają objawy poprzez wypadanie włosów możemy wymienić zatrucie toksynami, choroby zakaźne, chemioterapię, choroby ogólnoustrojowe, skóry głowy, czy psychiczne oraz niektóre leki (np. immunosupresyjne, cytostatyczne, przeciwtarczycowe, przeciwzakrzepowe, antykoncepcyjne). Za zmniejszenie objętości włosów odpowiedzialne również mogą być przyczyny wpływające na nieprawidłowy cykl życiowy włosa.

Jak dbać o włosy

Wypadające włosy wymagają troskliwej, systematycznej pielęgnacji, zarówno jeżeli chodzi o kosmetykę, jak i zmianę codziennego trybu życia. Wszystko zależy również od indywidualnych uwarunkowań, stanu zdrowia i rozpiętości problemu. Stymulowanie wzrostu może odbywać się poprzez stosowanie odpowiedniego szamponu, wykonywanie masażów skóry głowy, czy zabiegów na bazie mezoterapii.

Należy zrezygnować z agresywnego czesania i pocierania włosów, narażania włosów na działanie wysokich temperatur. Dlatego właśnie, jeżeli masz możliwość zrezygnuj na jakiś czas ze stosowania prostownicy, czy lokówki, a kosmyki susz jedynie chłodnym nawiewem. Na włosy nie wpływa pozytywnie także intensywne farbowanie. Jeżeli więc masz włosy koloryzowane, zrezygnuj z farbowania na czas leczenia problemu wypadania włosów. Nie zaszkodzi natomiast zastosowanie dodatkowej pielęgnacji w postaci olejów, serum czy masek, które odżywią i wzmocnią Twoją czuprynę.

Zmień codzienne nawyki

Jeżeli obserwujesz problem wypadających włosów od dłuższego czasu, warto przyjrzeć się codziennym nawykom i stylowi życia. Dużą trucizną dla włosów jest palenie papierosów i przetworzona, nie dostarczająca składników odżywczych dieta. Chcąc wzmocnić kondycję włosów, pij dużo wody, zwiększ liczbę przyjmowanych warzyw i owoców, jedz nasiona, orzechy i ryby. Zmiana szkodliwych nawyków sprawi, że poprawie ulegnie nie tylko stan Twoich włosów, ale także cera oraz włosy. Polepszeniu może ulec również samopoczucie, a także jakość snu.