shutterstock_157386995

Odejmij sobie lat, dzięki zabiegom z wykorzystaniem toksyny botulinowej

shutterstock_157386995

Wraz z upływem lat na naszej twarzy pojawia się coraz więcej zmarszczek, które niekorzystnie wpływają na jej wygląd. Współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele metod odmładzania skóry, ale wciąż jedną z najbardziej popularnych jest tzw. botoks. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega działanie toksyny botulinowej.

Toksyna botulinowa – co to jest?

Toksyna botulinowa (jad kiełbasiany) to substancja wytwarzana przez beztlenowe bakterie clostridium botulinum. Może być trująca dla organizmu człowieka, ale posiada także właściwości lecznicze. Ogromną popularność zdobyła w medycynie estetycznej jako sposób na wypełnianie zmarszczek. To metoda bezpieczna, która pozwala na szybkie osiągnięcie spektakularnego efektu odmłodzenia.

Botoks – jak to działa?

Podczas zabiegu lekarz podaje pod skórę niewielką ilość preparatu, która na pewien czas blokuje połączenia między zakończeniami nerwów a mięśniami. W efekcie skóra staje się wygładzona, a zmarszczki widocznie zredukowane.

Botoks – usuwanie zmarszczek na twarzy

Toksyna botulinowa umożliwia wygładzenie niemalże wszystkich zmarszczek na twarzy – od mimicznych po głębokie. Najczęściej pacjenci decydują się na redukcję tzw. kurzych łapek wokół oczu, wypełnienie poziomych i pionowych zmarszczek na czole oraz tzw. zmarszczki palacza nad górną wargą. Botoks pozwala zatem na odmłodzenie okolic oczu, ust, czoła, uniesienie policzków oraz wygładzenie zmarszczek na szyi.

Pojedynczy zabieg trwa od kilku minut do pół godziny, w zależności od obszaru ciała, jaki chcemy skorygować. Przed podaniem preparatu, stosuje się znieczulenie miejscowe w postaci specjalnej maści. Następnie aplikuje się go pod skórę poprzez delikatne ukłucia cienką igłą. Pacjent nie odczuwa wówczas większego dyskomfortu. Po zabiegu skóra może być jedynie lekko zaczerwieniona, ale dolegliwość ta jednak szybko ustępuje. Należy wtedy ograniczyć nadmierną mimikę twarzy oraz powstrzymać się od dotykania skóry.

Botoks – efekty po zabiegu

Specjaliści z Anlaya Day Spa w Józefowie informują, że pierwsze efekty są widoczne po 3-5 dniach od zabiegu i utrzymują się przez około 5 miesięcy. Zmarszczki zostają usunięte lub zredukowane, a skóra staje się wygładzona oraz sprężysta. Warto podkreślić, że substancja działa tylko w miejscu podania preparatu, dzięki czemu nie wpływa na ruchomość innych mięśni. Profesjonalnie podany botoks nie stworzy na naszej twarzy tzw. efektu maski. Ważne jest więc wykonywanie tego zabiegu wyłącznie w specjalistycznych gabinetach medycyny estetycznej, takich jak Anlaya Day Spa. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów można powtarzać zabieg.

Inne zastosowanie toksyny botulinowej:

 • w leczeniu nadmiernej potliwości dłoni, stóp, pach,
 • w okulistyce do leczenia zeza,
 • w chorobach neurologicznych,
 • leczenie migreny,
 • leczenie nadreaktywnego pęcherza,
 • w leczeniu bruksizmu.

Botoks – przeciwwskazania:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • choroby i uszkodzenia skóry,
 • zaburzenie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
 • nadwrażliwość na składniki preparatu.

Zabiegi z wykorzystaniem botoksu są bezpieczne i, co ważne, skuteczne. Stanowią świetny sposób na zahamowanie procesu starzenia się skóry oraz przywrócenie jej młodego wyglądu. Warto dodać, że botoks można łączyć także z innymi zabiegami, np. wypełniaczami. Wówczas efekt wygładzenia skóry może przejść nasze najśmielsze oczekiwania.