flower-1884161_960_720

Masaż – sposób na odprężenie ciała i umysłu

flower-1884161_960_720

Tradycja masażu ciała sięga starożytności. Już wtedy doceniano jego lecznicze i relaksacyjne właściwości. Praktycznie każde schorzenie związane z układem mięśniowo – szkieletowym lub limfatycznym doczekało się swojej techniki masażu.

W świecie, w którym tempo życia cały czas przyspiesza, a stres ma równie niebezpieczny wpływ na ludzkie organizmy jak zła dieta. Wszystko co pomoże się zrelaksować jest w cenie. Masaż jest w stanie nie tylko ukoić zszargane nerwy i zmniejszyć napięcie, ale też pomóc w walce z bezsennością i bólami głowy.

Walka ze stresem za pomocą masażu

Mogłoby się wydawać, że stres jest tylko schorzeniem psychicznym, które głównie zajmuje nasze myśli. Jednak od pewnego czasu wiemy, że szczególnie w przewlekłej formie, ma destruktywny wpływ na nasze ciało. Umysł chcąc odreagować napięcie powoduje spięcie mięśni, które reagują bólem. Rozluźnienie ich samodzielnie może być wyzwaniem, ale warto się o to postarać, aby poczuć się lepiej.

W dobie siedzącego trybu życia dla wielu osób bóle kręgosłupa są codziennością. Masaż kręgosłupa pomaga rozluźnić napięte mięśnie, łagodzi ból i pobudza krążenie oraz cyrkulację limfy. To idealna terapia dla osób borykających się z bólami mięśni, szczególnie karku i pleców. W ten sposób można zmniejszyć napięciowe bóle głowy, przykurcze i obrzęki, a także chorobę reumatyczną. Po takim masażu ból może delikatnie przybrać na sile. Przy nasilonych objawach jedna sesja może nie wystarczyć. Warto się nie zrażać i przeprowadzić serię masaży klasycznych dopasowanych do danego problemu. Masaż relaksacyjny w klasycznym wydaniu jest zalecany osobom cierpiącym na depresję, stany lękowe i nerwice. Pomaga w łagodzeniu skutków przemęczenia.

Istnieją przeciwwskazania do wykonywania masażu. Niestety muszą z niego zrezygnować osoby w ciąży lub które mają żylaki, tętniaki, ropne zmiany skórne, krwiaki, chorobę nowotworową, nadciśnienie, zaburzenia krzepliwości krwi,  naczyniaki, niedawno przebyty zawał lub zaawansowaną miażdżycę.

Każdy organizm jest inny, dlatego masaż powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Podczas tego zabiegu powinniśmy czuć się komfortowo, dlatego pierwszym elementem masażu powinien być szczegółowy wywiad. Masażysta lub fizjoterapeuta powinien znać choroby, na które cierpi klient, stopień tolerowania bólu i preferowane techniki oraz to co chcemy osiągnąć za pomocą masażu: zrelaksować się, pobudzić krążenie, rozluźnić mięśnie lub ma to być zabieg terapeutyczny.

Istnieje wiele rodzajów masażu, najpopularniejszy to klasyczny (szwedzki), sportowy, leczniczy, relaksacyjny i izometryczny. Do przeprowadzania masażu moga być wykorzystywanie różne akcesoria, takie jak gorące kamienie, pałeczki bambusowe, bańki chińskie. Bardzo silne odprężające działanie ma masaż połączony z aromaterapią i delikatną muzyką. Taki seans możemy przeprowadzić w Klinice Medycyny Estetycznej Anlaya Day Spa.

Większość ludzi odczuwają stres bezwiednie zaciska mięśnie pleców, karku i barków. na początku nie jest do zauważalne, ale po pewnym czasie zaczyna pojawiać się ból. Warto reagować gdy tylko zauważymy sztywność i napięcie mięśni. Stres może być niebezpieczny dla zdrowia. Szczególnie jeśli jest przewlekły.

Masaż przynosi szereg korzyści. Wpływa dodatnio nie tylko na ciało, ale także na umysł. W dobie powszechnego stresu powinien być obowiązkowym punktem higieny fizycznej i umysłowej. To sposób na wspomaganie terapii wielu chorób, dlatego warto uzgodnić ze swoim lekarzem możliwość włączenia masażu w proces leczenia.