person-1178845_960_720

Jak zwalczyć łupież

person-1178845_960_720

Problem łupieżu może dotyczyć nawet 10% dorosłej populacji. Chociaż to schorzenie jest tak powszechne to istnieje wiele związanych z nim mitów. Aby skutecznie go zwalczyć warto poznać przyczyny i sposoby leczenia.

Mogłoby się wydawać, że łupież to problem kosmetyczny, ponieważ dotykając skóry głowy powoduje nieestetyczne, białe ślady na ubraniu. Jednak należy pamiętać, że to choroba, która nieleczona może prowadzić nawet do wyłysienia. Z łupieżem borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jednak ze względów hormonalnych panowie przechodzą go ciężej.

Rodzaje łupieżu

W zależności od tego czy równolegle z tą choroba występuje łojotok, czy nie wyróżniamy odmianą suchą i tłustą. Łupież suchy może mieć dwie przyczyny: wyjątkową wrażliwość na Pityrosporum ovale – gatunek grzyba, który w określonych ilościach jest naturalnym składnikiem flory skóry głowy. Jednak niektóre osoby mogą źle na niego reagować, nawet jeśli jego proporcje nie są zachwiane. Powstaje wtedy stan zapalny objawiający się intensywnym sypaniem się białych płatków z głowy. Inną przyczyną tych samych objawów może być stosowanie niewłaściwych kosmetyków: farb do włosów, szamponów, lakierów, pianek lub innych preparatów mających styczność ze skórą głowy. Wtedy dochodzi do zapalenia kontaktowego.

Łupież tłusty pojawia się gdy populacja Pityrosporum ovale zaczyna przekraczać 45%, są to grzyby żywiące się tłuszczami, dlatego wzrostu ich ilości dochodzi, gdy skóra głowy zaczyna się nienaturalnie przetłuszczać. Objawia się żółtymi, tłustymi płatami, które z czasem odpadają od skóry głowy. To częsty problem pojawiający się u osób w czasie dojrzewania i menopauzy, kiedy to z powodu zmian hormonalnych podnosi się poziom wydzielanego łoju. Przyczynami wzmożonego przetłuszczania może być także stres, niewłaściwa dieta, bogata w tłuszcze, pozostałości kosmetyków po myciu.

Leczenie łupieżu

Najłatwiej można się pozbyć łupieżu suchego wywołanego przez kontakt z nieodpowiednimi kosmetykami. Wystarczy odstawić te, które wywołały wysyp białych płatków i oczyszczać skórę głowy delikatnymi szamponami z substancjami nawilżającymi w składzie, takimi jak kwas hialuronowy lub mocznik w niskim stężeniu. Jeżeli mimo tego po dwóch tygodniach nie widać poprawy, oznacza to że problemem może być populacja grzybów. Warto zastosować szampony przeciwłupieżowe zawierające substancje przeciwgrzybicze. Skuteczne preparaty można znaleźć w aptece. Ważne żeby wybierać wersje przeznaczone do normalnej skóry głowy.

Leczenie łupieżu tłustego jest trochę bardziej wymagające. Priorytetem jest tutaj opanowanie ilości drożdżaków, ponieważ im więcej ich jest, tym więcej produkują odchodów, które w kontakcie ze skórą powodują stan zapalny, objawiający się uporczywym swędzeniem i zaczerwienieniem.

Lecząc się na własną rękę należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta podanych na ulotce. A jeśli mimo tego łupież nie znika warto udać się trychologa – specjalisty zajmującego się zdrowiem skóry głowy, który pomoże ustalić przyczyny choroby i wyeliminować jej objawy. Zarówno z konsultacji trychologicznych, jak i zabiegów na skórę z problemami łupieżu możemy skorzystać w Klinice Medycyny Estetycznej Anlaya Day Spa.

Łupież to problem, który potrafi odebrać pewność siebie. Nieestetyczne białe drobinki potrafią wytrącić z równowagi, nie ułatwia tego także swędzenie. Warto zacząć kurację przeciwłupieżową od razu, zanim nadmierny łojotok spowoduje utratę włosów. W aptekach jest dostępna cała gama preparatów zwalczających grzyby, a jeśli okażą się one nieskuteczne, to warto wybrać się do specjalisty, który dobierze leczenie do indywidualnych potrzeb.