elekto

Elektrokoagulacja – zamykanie naczynek prądem

elekto

Problem naczynek dotyczy nie tylko osób, które urodziły się z cerą naczynkową. Mogą powstać w wyniku niszczącego działania czynników zewnętrznych: słońca, wiatru, zanieczyszczeń powietrza, ale także nieumiejętnego, wielokrotnego oczyszczania twarzy. Naczynia krwionośne mogą ukazywać się wraz z wiekiem, gdy skóra w niektórych partiach staje się cieńsza. Elektrokoagulacja pozwala na zamknięcie naczynek.

Osoby borykające się z problemem rozszerzonych naczynek na półkach drogerii znajdą wiele kosmetyków dedykowanych temu rodzajowi cery. Dzięki nim można wzmocnić kapilary krwionośne i zapobiec kolejnym niepożądanym zmianom. Naczynia mają naturalną zdolność do rozszerzania się i kurczenia pod wpływem temperatury, jednak z czasem mogą stracić możliwość zmniejszania swojej objętości. Używanie kremów zawierających witaminy K i C, delikatne oczyszczanie oraz ochrona przed słońcem, wiatrem i skrajnymi temperaturami, może wspomóc naturalne mechanizmy kurczenia. Niestety za pomocą kosmetyków nakładanych na powierzchnię skóry nie jesteśmy w stanie cofnąć procesów degeneracyjnych, które zaszły w utrwalonych rozszerzonych naczyniach krwionośnych. Można je rozpoznać po szkarłatnych liniach przebijających spod skóry.

Całe szczęście nie oznacza to, że osoby borykające się z tym problemem muszą pogodzić się z takim stanem rzeczy i jedynie przeciwdziałać kolejnym zmianom. Jednym ze sposobów na zamykanie rozszerzonych naczynek jest elektrokoagulacja.

Na czym polega elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja to zabieg polegający na wykorzystaniu prądu o wysokiej częstotliwości, który potrafi powodować ścinanie białka znajdującego się w żywych tkankach. Dzięki temu można zniszczyć między innymi komórki nowotworowe wraz z otaczającymi je tkankami, a także zamknąć naczynia krwionośne bez konieczności naruszania ciągłości skóry. Zabieg jest wykonywany za pomocą elektrod w kształcie noża lub igły, która może być zakończona kulką.

Zabieg jest bezbolesny jeśli przeprowadza się go w znieczuleniu. Bezpośrednio po nim na powierzchni skóry mogą pojawić się strupki, które w przypadku małych zmian, goją się w ciągu kilku dni. Normalnym objawem po zabiegu jest zaczerwienienie i podrażnienie skóry, które szybko ustępuje. Ta nieinwazyjna procedura pozwala na zamykanie naczynek na twarzy bez konieczności długiej rekonwalescencji i przerwy w codziennych aktywnościach.

Elektrokoagulacja to metoda, która jest także wykorzystywana do usuwania kurzajek, włókniaków, prosaków, kaszaków, torbieli, brodawek płaskich i łojotokowych. Każdego z tych problemów możemy pozbyć się w Anlaya Day Spa.

Przeciwwskazania do elektrokoagulacji

  • uszkodzenia skóry w rejonie objętym zabiegiem, w tym zakażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe
  • posiadanie rozrusznika serca,
  • metalowe części w ciele,
  • ciąża,
  • cukrzyca,
  • zaburzenia krzepliwości krwi.

Ze względu na podrażnienie skóry, które powstaje po zabiegu na trzy tygodnie przed planowaną elektrokoagulacją należy nie przeprowadzać: peelingów chemicznych, enzymatycznych lub mechanicznych, mikrodermabrazji, zabiegów chirurgicznych, opalać się w solarium lub na słońcu. Skórę po elektrokoagulacji należy chronić przed czynnikami zewnętrznymi stosując preparaty polecone przez specjalistę przeprowadzającego zabieg.

Utrwalonych rozszerzonych naczynek krwionośnych nie można zamknąć za pomocą kosmetyków dostępnych w sklepach. Jednak dzięki nieinwazyjnym zabiegom takim jak elektrokoagulacja można pozbyć się tego problemu bez konieczności długiej rekonwalescencji.