rozstepy

Dowiedz się, jak skutecznie walczyć z rozstępami!

rozstepyNiemal każda kobieta doznała tego na własnej skórze – rozstępy często bywają zmartwieniem niejednej z pań. Odznaczające się kolorem wrzecionowate pasma, najczęściej pojawiają się w okolicach ud, pośladków, a także piersi, czy brzucha. Ich obecność na ciele niejednokrotnie może rodzić kompleksy i wstyd. Jeżeli jesteś młodą mamą, w przeciągu ostatnich miesięcy dość pokaźnie schudłaś, bądź przybrałaś na masie i martwisz się powstałymi defektami urody – sprawdź, co możesz zrobić, by jak najszybciej zniwelować ślady na skórze.

Skąd biorą się rozstępy?

Rozstępy to zauważalne ślady na skórze, które są efektem jej rozciągnięcia. Jest to zmiana struktury skóry, będąca efektem zerwania sieci włókien kolagenowych w tkance. Rezultatem tych procesów są widoczne ślady w postaci białych, bądź różowych wrzecionowatych pasków, występujących miejscowo na skórze.

Występują najczęściej w okolicach ud, brzucha, piersi, u ludzi uprawiających sport – także w okolicach ramion, klatki piersiowej, barków. Głównym powodem występowania rozstępów są czynniki zewnętrzne, jednak zdarza się także, że ich powstawanie może być spowodowane wahaniami hormonalnymi. Zmieniony wygląd skóry na skutek jej rozciągnięcia często może stanowić widoczny defekt urody.

Uciążliwe utrzymywanie się zmian, niestety jest typowym zjawiskiem, który z czasem może stać się źródłem kompleksów. Rozstępami nie należy się jednak przejmować, a przejąć inicjatywę i rozpocząć zdecydowaną walkę. Do najczęstszych przyczyn powstawania rozstępów zaliczyć możemy:

  • ciążę,
  • stosowanie tabletek antykoncepcyjnych i leków hormonalnych,
  • intensywne ćwiczenia na siłowni,
  • wzrost masy ciała,
  • gwałtowna utrata wagi.

Sposoby walki z rozstępami

Istnieje kilka sposobów walki z rozstępami, jednak na początku warto zaznaczyć, że proces ich likwidowania wymaga dużego nakładu cierpliwości, czasu i wyrozumiałości. W tym przypadku terapia może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, a końcowy rezultat uzależniony jest zarówno od stosowanej metody oraz systematyczności działań, jak i indywidualnych predyspozycji, a także kondycji skóry.

Usuwanie rozstępów zależy w dużej mierze od ich rozległości oraz zaawansowania. Istnieje kilka sposobów na likwidację śladów na skórze – możemy wypróbować zarówno metody domowe, specjalne maści, czy zabiegi z zakresu kosmetyki czy medycyny estetycznej. Przy niewielkich rozstępach, możemy postawić na stosowanie własnoręcznie wykonywanych maseczek. Świetnym pomysłem może być wykonanie mieszanki witaminowo-cytrynowej z oliwy, płynnej witaminy E i soku z cytryny.

W przypadku rozstępów na brzuchu, czy piersiach, najlepiej stosować odpowiednie kremy. Zawsze wybieraj te z dodatkiem kolagenu. Preparat zawsze należy wklepywać i dokładnie wmasować, aby pobudzić skórę do wchłaniania substancji. Z zabiegów kosmetycznych w celu redukcji rozstępów poleca się dermabrazję lub mezoterapię, a do najbardziej inwazyjnych, ale skutecznych metod zaliczyć możemy laseroterapię i peelingi chemiczne. Tego typu zabiegi wykonać można w Anlaya Day Spa.

Jak możesz ustrzec się przed powstawaniem rozstępów w przyszłości?

Skuteczność terapii mającej na celu zlikwidowanie rozstępów w dużej mierze uzależniona jest od kondycji naszej skóry. Ta natomiast najczęściej jest odzwierciedleniem naszego stylu życia – sposobu odżywiania, obecności aktywności fizycznej na co dzień, skłonności do nałogów. Chcąc ustrzec się przed rozstępami na przyszłość, dbaj więc o dietę, rzuć palenie papierosów, ruszaj się na świeżym powietrzu. Możesz również stosować balsamy do ciała o dobrym składzie, które odżywiają i ujędrniają tkankę.