Massage

Dobór odpowiedniego rodzaju masażu, w zależności od potrzeb pacjenta

Massage

Masaż, w zależności od zastosowania, jest zabiegiem fizjoterapeutycznym, polegającym na sprężystym odkształcaniu tkanek lub połączeniu ruchów, które je uciskają. Masażysta wykonuje określone ruchy, w odpowiednim tempie i z właściwą siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca. Masaż powinien być wykonywany rytmicznie, bez rozciągania skóry nieuzbrojoną ręką.

Rodzaje masażów

Rodzajów masażów jest naprawdę dużo. Ktoś, kto nie doświadczył w swoim życiu żadnego z nich, nie zdaje sobie nawet sprawy, jak wiele stracił. Zastanawia się zapewne też, czym tak naprawdę one się od siebie różnią i czy w ogóle. Otóż, każdy masaż jest na swój sposób wyjątkowy, choć ich elementy, właściwości i doznania przeplatają się wzajemnie. Do najczęściej wykonywanych metod odprężających ciało, zaliczany jest masaż klasyczny, zwany inaczej szwedzkim. Intensywne i dynamiczne ruchy wykonywane podczas zabiegu mają na celu całkowicie rozluźnić ciało pacjenta. Jak opowiadają specjaliści z Anlaya Day Spa – podczas jego wykonywania, może się on spodziewać ugniatania, uciskania, rozciągania, ale też głaskania. Innym rodzajem masażu, również bardzo popularnego, jest masaż relaksacyjny. Jego głównym zadaniem jest pobudzenie mięśni, skóry oraz układu krążenia, dzięki czemu następuje pozbycie się mimowolnego napięcia mięśniowego, psychicznego i nerwowego. Kolejnym, niezmiernie istotnym, rodzajem masażu jest ten – leczniczy. Jego głównym zadaniem jest leczenie pewnych zaburzeń manualnych. Jego technika opiera się na tych, charakterystycznych dla masażu klasycznego. W tym przypadku, wykorzystywane są także lampy naświetlające, maści, okłady czy kompresy.

Masaż sportowy to rodzaj zabiegu bez którego świat sportu nie mógłby się tak naprawdę należycie funkcjonować. Pomaga on rozluźnić mięśnie, dzięki czemu, nie dochodzi do ich uszkodzenia w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Oprócz tych wymienionych, najpowszechniejszych rodzajów masażów, coraz większą popularnością ostatnimi czasy cieszy się masaż wykonywany bańką chińską. Polega on na początkowym rozsmarowaniu na ciele olejku dłońmi i tym samym rozgrzaniu go, a następnie – w zależności od planowanej intensywności zabiegu – przysysaniu baniek (są one dostępne w różnych rozmiarach) do ciała i wykonywaniu delikatnych, kolistych ruchów, zgodnie z kierunkiem przepływu limfy. Równie ciekawym rodzajem masażu jest powyższy, wykonywany kamieniami. Polega on na ułożeniu na ciele pacjenta, rozgrzanych wcześniej kamieni dopasowanych wielkością do danej części ciała. Dzięki uprzedniemu nasmarowaniu skóry olejkiem, wykonywanie masażu jest zdecydowanie łatwiejsze. Zabieg powyższy sprawia, że skóra się wyraźnie elastyczniejsza, zdrowsza, a także gładsza i dotleniona.

Zalety masażu

Jak wiele istnieje rodzajów masażów, tak wiele jego zalet można wymienić. Regularne poddawanie się zabiegom masażu m.in. przyspiesza regenerację sił, poprawia kondycję całego ciała, przynosi ulgę obolałym i napiętym mięśniom, a także stanowi skuteczny element w procesie odchudzania i pozytywnie wpływa nie tylko na ciało, lecz także na psychikę – doskonale koi, relaksuje i odpręża.

Wskazania do masażu

Na masaż z całą pewnością powinny udać się osoby, które otrzymały takie zalecenie lekarskie. Ponadto rekomendowany jest on m.in: pacjentom po przebytej operacji, odbytym wysiłku fizycznym, cierpiącym z powodu przykurczy, niedowładów, porażeń mięśni, naciągnięć i naderwań ścięgien, a także dla osób, znajdujących się w stanie po złamaniu, zwichnięciu czy skręceniu, jak również tych, borykających się z nerwobólami, wadami postawy czy bliznami i bliznowcami.

Przeciwwskazania do masażu

Większości z nas wydaje się, że każdy może być masowany i że zabieg ten nie może nikomu zaszkodzić. Otóż, jak się okazuje jest pewna grupa ludzi, dla której masaż jest zdecydowanie niewskazany. Szczególną ostrożność zachować powinny m.in. osoby borykające się z gorączką powyżej 38˚C, ostrymi stanami zapalnymi, chorobami skóry takimi jak pęcherze, wypryski, wrodzoną łamliwością kości, chorobami naczyniowymi, nadciśnieniem, hemofilią czy chorobami nowotworowymi.